niedziela Luty 25th 2018

Ciekawe strony

Treści własne

Archiwa

świnki morskie

Witam serdecznie! Tym oto wpisem chcę rozpocząć cykl artykułów      dotyczących świnek morskich. Posiadam już siedmioletnie doświadczenie z tymi zwierzakami (do grudnia 2012 roku miałam dwie świnki, teraz mam  tylko jedną), a więc chciałabym się podzielić moimi wiadomościami oraz doświadczeniami.

Każdy, kto decyduje się na świnkę, musi wiedzieć, co jest niezbędne do jej szczęśliwego życia i prawidłowego rozwoju. Ktoś taki musi się liczyć też z tym, że wyposażenie dla gryzonia nie jest rzeczą najtańszą.

Klatka, czyli miejsce, w którym świnka morska spędza większość swojego kilku letniego życia. Świnki są dosyć sporymi gryzoniami, a więc potrzebują też sporo przestrzeni. Klatka powinna mieć wymiary co najmniej 40x60cm. Opisywane gryzonie nie są zwierzakami wspinającymi się, ani wysoko skaczącymi, więc wysokość klatki nie musi być wyższa niż 50 cm. Ceny takich klatek wahają się w granicach 80 – 120 złotych.

Bardzo ważnym elementem w klatce jest wyściółka, czyli podłoże dla świnki. Jest to coś, po czym zwierzę się porusza, ale też coś, na co się załatwia. Gryzonie te mają zwyczaj zostawiania odchodów w miejscu, w którym się akurat znajdują. Najlepszym „dywanem” w klatce będzie żwirek dla kotów, trociny lub wióry drewniane. Ceny wyściółek wahają się w granicach 10 – 50 złotych.

Świnka potrzebuje również pokarmu oraz wody, które powinny być podawane w karmniku i poidełku. Karmnikiem często nazywamy miseczkę, do której sypiemy ziarna, nieraz wzbogacone suszami owocowymi (karma podstawowa). Rolę poidełka może grać zarówno miseczka wypełniona wodą, jak i specjalna „buteleczka”. Ceny miseczek i poidełek wahają się w granicach kilku złotych.

 

Aby świnka czuła się bezpiecznie, potrzebne jej schronienie. Właściciele tych uroczych stworzonek kupują nieraz gotowe domki. Dobrym odpowiednikiem może być karton po butach z wyciętym wejściem lub odwrócona doniczka – również ze zrobionym wejściem. W stosunku do moich świnek wykorzystałam kawałki deseczek tekturowych, które zostały włożone między druty klatki. Zwierzaki miały dach nad głową (dosłownie) i czuły się bezpiecznie.

 

Powyżej przedstawiłam wyposażenie klatki. Trzeba również pamiętać, że świnka powinna się dobrze odżywiać, a więc niezbędny jest zakup pożywienia podstawowego (głównie ziarna zbóż), sianka oraz warzyw i owoców, zawierających witaminy i substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Mam nadzieję, że poradnik jest przydatny. Pozdrawiam.


Komentarze czytelników

4 komentarzy do “świnki morskie”

 1. ~Ilonka ;* pisze:

  Kocham pieski mimo tego ze nie moge zadnego miec ; /
  Moze kiedys jak wróce do Poski ; D
  Bardzo ciekawy blog ! Slodziutka swinka . < 333
  http://kissmeifyouwant.blogspot.co.uk/

 2. ~Iza pisze:

  Hejka to znowu ja! Ciekawa i przydatna ta notka! Nie rozpisuję się bo niestety brak czasu… Pozdrawiam i życzę powodzenia!!

 3. ~Klaudiaa pisze:

  Przydatny ten post , chce właśnie zakupić świnkę morską lub królika ,a to wszystko naprawde mi pomogło :)
  http://aslongasyouarefightthewinner.blogspot.com/

 4. ~Klaudiaa pisze:

  Świetny ten post , chce właśnie zakupić świnkę morską ,a to wszystko naprawde mi pomogło :)
  http://aslongasyouarefightthewinner.blogspot.com/

Komentuj